Tel. +420 774 433 353 | Hodinový manžel a jeho služby.
Hodinový manžel Petr Dospěl Pardubice || hlavní strana

Rady a Tipy hodinového manžela Petra Dospěla

Pokud chcete zjistit jak se opravuje uražená kachlička, míchá malta, beton, nebo pokládá podlaha, čtěte dále. Hodinový manžel Petr Dospěl, vám rád pomůže.

Výroba malty

Podle druhu zdi jsou pojiva z cementu, vápna nebo sádry. Při výrobě malty se k cementu a vápnu přidává písek a při výrobě betonu se přidává kamenivo. Dále budete potřebovat míchačku, která se dá při malém množství nahradit vědrem nebo kolečkem. Pokud nechcete trávit čas tím, aby jste se učili správné poměry, můžete využít širokou nabídku již hotových směsí.

Příprava směsi:

Všechny součásti je třeba odměřit. Suché složky dobře promíchat v míchačce, postupně přidávat vodu a míchat, dokud nedosáhnete správného složení. Pokud je směs příliš suchá, doplňte vodu. Pokud je příliš tekutá, přidejte suchou směs. Nemíchejte více než zpracujete za 1-2 hodiny.

Druh Použití Písek (m3) Vápno (kg) Cement (kg) Voda (l)
Vápenná malta Základové zdivo z kamene 1 120 - 240-350
Vápenná malta Zdivo kamenné, smíšené a cihelné 1 140 - 240-350
Vápenocementová malta Komínové a více namáhané zdivo 1 100-120 50-120 240-350
Cementová malta Hodně namáhané cihelné zdivo 1 - 250-450 240-350

Výroba betonu

  • 1 díl vody (stavební vědro má objem 12 l)
  • 2 díly cementu (menší kapsa s hmotností 25 kg)
  • 6 dílů štěrku (asi 6 věder s objemem 12 l)

Postup výroby betonu:

Smícháme vodu s cementem a postupně přidáváme suchý štěrk, dokud nedosáhneme požadovanou hustotu betonu. V běžném případě je to asi 6 věder. Pokud je štěrk vlhký, je třeba snížit množství vody na 8 l. Podle tohoto receptu vyrobíte asi 75 l středně masivního betonu třídy C16/25 nebo asi 90 l tenkostěnného betonu třídy C12/15.

Jak připevnit předměty na sádrokarton

Pokud jste šikovní, můžete se pustit do práce se sádrokartonem nebo se sádrovláknitými deskami. Jde o moderní a spolehlivý stavební materiál, kterým můžeme nahradit umakartová jádra v panelákových koupelnách, přepažit místnosti, nebo vybudovat podkrovní byt. Základ je vybrat správný typ a sílu materiálu. Pak není problém na sádrokarton zavěsit třeba poličku nebo větší zrcadlo.

Jediné omezení je v tom, že sádrokartonové desky nejsou určeny do nosných konstrukcí. Nepoužívajte také sádrokarton venku. Pro lehký obraz stačí zatlučený hřebík. Pro těžký předmět používáme speciální hmoždínky. Pro těžké předměty používáme takzvané kovové kotvy. Aplikace se provádí za pomoci montážních kleští.

Video návody

Hodinový manžel Petr Dospěl Pardubice vybírá zajímavá videa. Pro přehrátí videa, stačí kliknout na tlačítko play.

Montáž sádrokartonu

Zajímavé odkazy od Hodinového manžela

Na internetu je spoustu stránek, kde se dají najít nejrůznější rady a tipy do domácnosti. Pokud máte chuť a čas podívejte se.